top of page

Історична довідка про розвиток у світі

Розвиток спорту у рамках міжнародної федерації IPSF на протязі багатьох років:

  • 2009 рік - Відкриття IPSF - Міжнародної федерації поул спорту

  • 2012 - Перший чемпіонат світу

  • 2013 рік - Впровадження дитячої програми змагань

  • 2014 рік - Перша заявка до Sport Accord (тепер GAISF)

 • 2014 рік - введена антидопінгова програма

  • 2015 рік - перший додаток до Sport Accord (тепер GAISF)

  • 2016 рік - IPSF затверджено в якості підписанта WADA (ВАДА)

  • 2016 рік - Подача заяви про членство в МОК

  • 2017 рік - Підписано тристоронню угоду з FIG та GAISF, щоб дозволити членство в IPSF в GAISF

  • 2017 рік - статус спостерігача, наданий GAISF.

  • 2019 рік - 10-річчя Федерації:

  - 220 сертифікованих суддів з усього світу, які судять регіональні і національні чемпіонати

 - 37 оновлених кодів Балів і Системи оцінювання

 - переведено на 16 мов

 - 5 різних дисциплін

 - безкоштовний он-лайн курс з дисципліни «Антидопінг» WADA (понад 400 ентузіастів пройшли цей курс)

 - створений каталог з безкоштовними навчальними відео

 - більше 3000 спортсменів, тренерів, ентузіастів в Facebook Group, де можна задавати питання суддям і експертам за програмою на змагання, елементам і вимогам.



У танців і вправ на пілоні давня історія.

Індія
Індійський вид спорту, пов'язаний з вправами на жердині, називають Malkhamb. Malkhamb — це чоловічий вид спорту, він зародився в Maharastra (Індія) в ХХІІ столітті як форма підготовки борців, а офіційне визнання як вид спорту отримав близько 250 років тому. Це старовинне мистецтво було майже втраченим протягом століть, але зараз воно відроджується і стає все більш популярним. Слово «Malla» означає борець, а «Khamb» перекладається як стовп (жердина). Спортивний снаряд — дерев'яний стовп з тика, діаметром 55 см в підставі і 35см на вершині. На ньому індійські спортсмени виконують вправи, демонструють вправність та витривалість.

Китай
У стародавньому Китаї номери на жердині можна було побачити в будь-якому цирку. Держаки виготовляли з бамбука, щоб вони були міцними, гнучкими і дуже високими. Сучасні китайські акробати показують дива гнучкості, з якою не зрівняються поки навіть досягнення професійних pole dancers. Але пілони виготовляють з полірованих металевих труб, а китайські жердини мають прогумоване покриття, завдяки якому акробат має хороше зчеплення з опорою, будучи повністю одягненим. Металевий пілон для кращого зчеплення вимагає від спортсмена деякої оголеності — рук, ніг і спини.

Русь
Забави на стовпах використовувалися найчастіше під час ярмарок. На Русі під час ярмарки встановлювали стовпи або жердини, чоловіки на них залазили. Іноді на зимових забавах стовп поливали водою, щоб складніше було піднятися на вершину. А дівчата закликали в намети і шатра відвідувачів, рухаючись навколо стовпа.

Різноманітні акробатичні трюки та вправи можна було побачити в цирку, але на Русі циркачі віддавали перевагу номерам на канатах, а жердина використовувався для того, щоб акробат міг піднятися вище для виконання стрибка.

Втім, вправи на трапеціях, кільцях і полотнах використовувалися в циркових програмах всіх країн і народів! Сьогодні з циркових вистав ці видовищні комплекси вправ перекочували в спортивні змагання.

Офіційно вважають,  що спорт на пілоні — в тому вигляді, в якому ми його знаємо, — зародився у 1980-х роках у Канаді. Пізніше швидко почав набирати темпи США, потім з'явився в Австралії, Європі, Китаї. Що стосується вправ на полотнах, трапеціях та кільцях, циркові акробати успішно перейняли весь накопичений досвід. Спортсмени вдосконалили техніку володіння власним тілом на пілоні, розробили безліч трюків, які сьогодні широко використовують в повітряної акробатики, і у пілонному спорті.

 

Відомі спортсмени

Фелікс Кейн

Живою легендою Pole Dance і фітнес-індустрії безумовно є Фелікс Кейн. Вона стояла біля витоків цього виду спорту, вигравала чемпіонати світу. Фелікс Кейн представила публіці перший в історії сольний танець біля пілону, виступаючи з всесвітньо відомим цирком Du Soleil (Дю солей). Дівчинкою Фелікс займалася балетом, але пізніше стала займатися танцем біля пілону. Вона закохалася в атлетизм і артистизм цього унікального виду спорту, але привнесла в нього елементи хореографії зі свого балетного досвіду. Фелікс Кейн багато в чому визначила мистецький і спортивний стиль, характерний у фітнес-індустрії сьогодні.
Фелікс Кейн – надзвичайно талановита спортсменка, вона виграла свій перший титул 2006/07 «Міс танець на пілоні Австралії» після всього лише 8 місяців тренувань! Незабаром Фелікс злетіла до завоювання «Міс танець на пілоні Австралії» у 2008/09 і у 2010/11, а також «Міс танець на пілоні світу» 2009 та 2010 рр. Фелікс була суддею у численних конкурсах, вона виступала в цирку Cirque du Soleil «Zumanity», а зараз виступає в цирку «Майкл Джексон Безсмертний світовий Тур».

Джанін Батерфляй


Всесвітньо відома виконавиця професійного танцю на пілоні Джанін Батерфляй є однією з найбільш універсальних і унікальних артисток на земній кулі — вона виступає на обручах, полотнах, пілоні і трапеції.

Сьогодні ім'я Джанін Батерфляй є одним з найпопулярніших в пол-денс індустрії. Вона була першою, хто виграв Чемпіонат з пол-денсу Федерації США 2009 року, в подальшому цей чемпіонат став одним з найвідоміших і затребуваних заходів для повітряних акробатів і спортсменів пол-денс. Джанін також є срібним призером у фіналі чемпіонату світу, фіналістом чемпіонату світу 2009-2010 років.

Ця талановита виконавиця об'їздила весь світ, проводячи інструкторські майстер-класи з виконання трюків на пілоні у величезній кількості студій. Жоден інший артист не повторив нічого подібного.

Серед відомих імен — Наталія Татаринцева (Україна), Ребекка Слейн (Велика Британія), Олеся Вазмицель (Білорусь), Анастасія Скухторова (Росія), Оона Ківела (Фінляндія).


Елементи вправ у спорті на пілоні оновлюються, багато з них мають назви за іменами спортсменок, які вигадали і вперше виконали елемент: Райдуга Марченко, Шпагат Шишковой і т. д.

bottom of page